Откриване на скрити течове с термокамера в гр. Пловдив и региона
Какви течове откриваме:
Резултатите и ползите от термографската диагностика за откриване на течове ще ти помогнат за:
Локализиране точното място на теча
Спестяване на време и пари
Модерен безконтактен и безразрушителен метод
Възможни причини за възникването на теча
Отстраняване на теча/течовете без излишно къртене
Бързото извършване на диагностика на големи площи
Предимства на откриване на течове с термокамера?
Едно от основните предимства на термографията при откриване на течове е, че можете да видите неща които с невъоръжено око не се виждат, като например:
- Теч на права вода зад плочките или стената.
- Течове от сифони при които водата се стича под повърхността и няма как да бъде забелязана без помощта на термокамера.
- Нарушена фугировка, фуги които на пръв поглед изглежда добре, но чрез термокамера се вижда водата която се задържа в тях и стича и задържа под или зад плочките.
- Течове от открити тераси, най честата причина е нарушена фугировка, пробити или дефектни сифони, не добре положена хидроизолация или стичане на вода по/зад фасадата.
- Течове от плоски покриви, при тях причините са основно от нарушена хидроизолация или не добре поставена воронка за оттичане на водата, с термокамера може да се види къде има задържана вода под хидроизолацията и да се проследи от къде идва.
Защо откриване на течове с термокамера ?
Локализиране точното място на теча
Модерен безконтактен и безразрушителен метод
Отстраняване на теча/течовете без излишно къртене
Спестяване на време и пари
Възможни причини за възникването на теча
Откриване на скрити течове с термокамера в гр.Пловдив и региона с професионална термокамера FLIR и влагомери TRAMEX
Обадете се за безплатна консултация
Оставете вашите грижи на нас
Примери на извършени термографски диагностики за откриване на течове на наши клиенти
Скрит теч от удължителя за студената вода зад смесителя
Теч на топла вода в основата на спирателния кран.
Скрит теч зад плочките от тръбата за студена вода
Теч от фуги, вижда се пропиване на вода под плочките на душ кабината на височина 20см. В резултат тавана на помещението от долу се образуват мокри петна.
Теч по стената от запушена отводнителна тръба на климатика
Скрит теч който започва зад шкафчето в банята от спукана тръба
Теч от банята на горния етаж, водата е наводнила окачения таван и стената. При оглед на помещението отгоре се установи скрит теч от тръбата за права вода на мивката.
На снимката виждате повишена температура на фугите на плочките от наличие на влага в тях, от преминаващата вода между фугите се наводнява помещението което се намира отдолу.
Теч по външната страна на тръбата от воронката на плосък покрив.
Обилен теч от открита тераса която наводнява жилището под нея. На снимката виждате и течове по фасадата от неправилно поставена козирка.
Теч от отводнителния сифон на плосък покрив
Скрит теч от сифон в баня.
Обадете се за безплатна консултация
Оставете вашите грижи на нас
Какво представлява термографията:
Основна характеристика на термографията е използването на инфрачервеното излъчване на обектите. Всички обекти при температура над абсолютната нула излъчват топлина под формата на енергия. Инфрачервеното лъчение е част от електромагнитния спектър (от 0,4мм до 1мм). Като част от електромагнитния спектър, инфрачервеното излъчване притежава характеристиките на електромагнитните вълни.
Термографията, чрез съответната апаратура(термокамера) улавя инфрачервеното излъчване на обектите и го визуализира с помощта на изображения наречени термограми. Термограмите са създадени изображения при които за определена стойност на температурата се задава определен цвят. Поради тази причина, термограмите са изкуствено създадени изображения, те не са като фотографските изображения. Следователно по термограмите се наблюдава разпределението на температурните полета по повърхността на обектите. Познавайки механизмите на разпространение на топлината, може да се направят изводи за състоянието на контролираното изделие или обект.
Методи за откриване на скрити течове
Най честата причина е хората да ни търсят е за услугата откриване на теч в бани и наводняване/овлажняване на тавана на съседа отдолу или надигаща се влага по стените основно около банята.
Причините за теч в една баня може да са няколко:
- Изтичане на вода от тръбите за права вода (водата която е под налягане)
- Повреден/пробит или не добре монтиран сифон
- Не добра или липсваща фугировка на плочките.
- Изтичане на вода зад тоалетната чиния от остаряло уплътнение или не добре сложено на гуфре
- Утка между етажите която служи за присъединяване на обратните води към централната тръба Ф110
Ще ви издадем няколко полезни съвета как можете да откриете от къде изтича водата или поне как да изключите някой от причините.
Подготовката за откриване на теч е да подсушите добре банята и да я оставите без да я мокрите и ползвате вода поне 2-3 часа, ако е възможно навсякъде в апартамента ви, включете бойлера за да има топла вода. Не спирайте водата преди водомера, а просто не използвайте вода от смесителите.
1. Първото което трябва да направите след подготовката е да пипнете меките връзки на бойлера, те могат да ви насочат дали имате изтичане на топла вода или възвратния клапан е повреден. Ако меката връзка на топлата вода е топла при положение, че не сте ползвали вода това означава, че някъде имате изтичане топла вода, ако меката връзка на студената вода е топла това значи, че възвратния клапан изпуска налягане от бойлера в тръбите за студена вода и създава свръх налягане в тях от което най често почва да тече от връзките, колената, тетките или удължителите на смесителите.
2. За да се уверите, че има изтичане на права вода спрете водата от крана преди водомера и изчакайте 30-40 мин без да пускате никъде вода, идеята е, че ако има изтичане на вода, налягане в тръбите ще спадне и когато пуснете водата, на водомера ще се завърти най чувствителното колелце. Ако нямате изтичане на вода то ще остане неподвижно. Съвет: спрете водата от кранчето преди тоалетното казанче, много често при неправилно регулиран поплавък водата изтича в тоалетната и то постоянно се пълни, а това може да ви подведе при теста.
3. При установяване на изтичане на права вода трябва да огледате внимателно банята за следи от вода във всички ъгли на пода като прокарате пръст по тях, наблегнете на зоните под смесители, ъгли, под бойлера или навсякъде където тръбата има съединителни колена или тетки. Огледайте добре плочките за потъмнели фуги и промени на цвета на плочките. Мокрите плочки са с по различен цвят. Заслушайте се за капещи звуци като преди това спрете вентилатора на банята.
4. Другата причина за наводняване на съседа отдолу е обратната вода, това са подовите сифони, обратните води на мивките и присъединяването на тоалетната към централната тръба Ф110. Дефектни, пробити или неправилно монтирани сифони са другата често срещана причина. Как можете да проверите дали имате проблем с тях? Пуснете вода на пода от душа и оставете да тече поне 10мин със средна сила (водата не е задължително да бъде топла) слезте при съседа отдолу без да спирате водата и пипнете централната тръба ф110 за намокряне или стичане на вода по нея, ако нямате достъп до нея се заслушайте за капещи звуци. Има случаи при които сифоните пропускат по малко вода и не се стига до стичане на водата по централната тръба, а само намокрят плочата около тях и тавана на съседа. При такива ситуации само термокамера, дълбочинен влагомер и тестов балон за сифони може да се провери дали от сифона не излиза вода.
Съвет: Не отпушвайте сифоните с прахчета за отпушване тъй като те са с доста агресивни съставки и това довежда до разяждане на самия сифон. Използвайте пружина за отпушване или специализирана фирма с подходяща техника.
5. Виновник наводняване на съседа може да бъде фугировката на банята. Фугите в една баня не са вечни и те се износват с течение на времето. Причините за липсващ фугин между плочките са използването на агресивни препарати за почистване на банята, малко разстояние между плочките при което фугиращата смес не може да влезе между тях, а се нанася само повърхностно и с течение на времето се отмива. Всяка една баня има хидроизолация на пода, но много често тя пропуска вода или водата се стича към централните тръбите където плочата е отворена и от там водата преминава на долния етаж. Огледайте внимателно за места с липсващ фугин между плочките както и по ръбовете на банята, между стената и пода.
6. Наводняване на съседа отдолу може да е и от утката която се намира между етажите, това е у-образно съединение което свързва вашите обратни води с централната Ф110. Причините за пробита утка са слягане на тръбите, земетресения или просто умора в материала. При проблем с нея всички етажи които използват вода над вас също допринасят за излизането на вода от там.
Течовете на вода могат да бъдат най различни, ако не можете да се справите с откриване на теча повикайте специализирана фирма за откриване на течове, те използват скъпоструваща техника с която много по лесно и бързо се откриват течове. Най добрия помощник за откриване на течове е термокамерата, с нея само с един поглед може да се установи причината и от къде изтича водата, другия уред който се използва е индуктивно дълбочинния влагомер който сканира влагата под повърхността на плочките.
Специализираните фирми разполагат и с тестови балони за проверка на сифони, манометър с накрайници за проверка на налягането в системата и при необходимост създаване на по високо налягане за течове които не са постоянни, ендоскоп за проверка на труднодостъпни места и акустични уреди за прослушване на тръбите.
Доверете се на опитни специалисти в областта на откриване на течовe.
Обадете се за безплатна консултация
Оставете вашите грижи на нас
Адрес
гр. Пловдив (без постоянен адрес поради спецификата на работа, обследвания се правят след предварителна уговорка на посочения от клиента адрес)
office@hidera.net
Телефон
Работно време
Всеки ден от 10:00 до 21:00 часа